IEC Memorial Scholarship Fund

THM IEC Scholarship Winners

2022

2-4 Year University
  • Grace Lynch – Coles-Moultrie Electric Cooperative
  • Ian Henderson – Clinton County Electric Cooperative
  • Charlie Kessinger – M.J.M. Electric Cooperative
  • Carissa Jefferson – Wayne-White Counties Electric
    Cooperative
  • Ethan Pride – Tri-County Electric Cooperative
  • Colby Flanders – Menard Electric Cooperative
  • Kaylee Scarbrough – Clay Electric Co-operative
  • Abbie Johnson – Western Illinois Electrical Coop.
 
Earl W. Struck Memorial Scholarship 
  • Elena DeWees – Spoon River Electric Cooperative
 
Full-Time two-year Community College 
  • Molly Ellner – Monroe County Electric Cooperative
  • Allison Cox – Eastern Illini Electric Cooperative
  • Delaney Nation – Shelby Electric Cooperative
  • Siera Houston – Adams Electric Cooperative

2021

2-4 Year University
  • Megan Vogt – Monroe County Electric Cooperative, Inc.
  • Lauren Aldridge – Corn Belt Energy Corporation
  • Shelby Basham – Eastern Illini Electric Cooperative
  • Haley Atwater – Menard Electric Cooperative
  • Finley Hamilton – Rock Energy Cooperative
  • Jenna Spangler – Spoon River Electric Cooperative
 
Earl W. Struck Memorial Scholarship 
  • Ryleigh Hawkins – Coles-Moultrie Electric Cooperative
 
Full-Time two-year Community College 
  • Colby Steber – Norris Electric Cooperative
  • Delaney Hemann – M.J.M. Electric Cooperative
  • Dain Richie – Rural Electric Convenience Cooperative
  • Maggie Holthaus – Shelby Electric Cooperative

2020

Four-year college
  • Daphne Moss – Adams Electric Cooperative
  • Brennen Thomas – Egyptian Electric Cooperative Association
  • Olivia Seaman – EnerStar Electric Cooperative
  • Jennifer Bingham – Illinois Electric Cooperative
  • Kathryn Walters – Jo-Carroll Energy
  • Jack Kessinger – M.J.M. Electric Cooperative
 
Earl W. Struck Memorial Scholarship
  • Elizabeth Stremming – Corn Belt Energy Corporation
 
Full-time two-year community college
  • Brady Clark – Clay Electric Co-operative
  • Travis Wilke – Norris Electric Cooperative
  • Jessie Lewis – Southern Illinois Electric Cooperative
  • Sara Timm – Tri-County Electric Cooperative

2019

  • Philip Hildebrand – Western Illinois Electrical Coop.
  • Andrea Miller – SouthEastern Illinois Electric Cooperative, Inc.
  • Lilian Baumgartner – Illinois Electric Cooperative
  • Ian Kinsel – Egyptian Electric Cooperative Association
  • Owen Henderson – Clinton County Electric Cooperative, Inc.
  • Audrey McNamara – Eastern Illini Electric Cooperative
  • Emmalyn Walk – Coles-Moultrie Electric Cooperative
  • Savannah Grimes – Norris Electric Cooperative
  • Raegan Halley – Wayne-White Counties Electric Cooperative
  • Autumn McMahan – Southern Illinois Electric Cooperative
  • Corrie Grubb – Tri-County Electric Cooperative, Inc.

2018

  • Morgan Aldridge
  • Kalleigh Burke
  • Mitchell Meenen
  • Collin Henderson
  • Kara Bunselmeyer
  • Maggie Ratcliff
  • Austin Schorfheide
  • Davin Flach
  • Kyle Webster

2017

  • Allison Esselman
  • Madalyn Crawford
  • Claire Eggerman
  • Sarah Mead
  • Sarah Joy Widener
  • Stephanie Friederich
  • Wesley Otto
  • Jacob Connor
  • Elizabeth Kannmacher

2016

  • Madeleine Henderson
  • Carly Garnett
  • Tucker Hirsch
  • Rachel Miller
  • Allyson Taylor
  • Kortni Kemper
  • Faith Boerngen
  • Danielle Moss
  • Caleb Theis

2015

  • Ruthann Gorrell
  • Brianna Mahnke
  • Christy Ralston
  • Carrie Baker
  • Reid Michael
  • Sydney Metternich
  • Michael Smith
  • Wade Huchens
  • Glenn Roemer

2014

  • Halley Cummings
  • Janna Harner
  • Marcus Jansen
  • Justin Smith
  • Benjamin Lex
  • Matthew Price
  • Drake Royal

2013

  • Sydney Taft
  • Sarah Bradbury
  • Summer Robbins
  • Johnathan Finegan
  • Katlyn Gealow
  • Alex Ourth
  • Stephanie Dearwester

2012

  • Jace Biggs
  • Billy Hatfield
  • Alexander Dunker
  • Linsday Morr
  • Hannah Berzing
  • Megan Altfillisch
  • Mikaela Walk

2011

  • Lainie Ungerer
  • Kimberly Jo Wenger
  • Matthew Durbin
  • Stephen Lake
  • Lucas Frye
  • Morgan Healy
  • Amanda Jo Barr

2010

  • Josiah B. Moore
  • Brian Buuss
  • Ramie Boyer
  • Devan Dirks
  • Kate Henderson
  • Anthony Vaughn
  • Jonathon Moss

2009

  • Matthew Schonert
  • Jared Eggerman
  • Caroline Bremer
  • Daniel Bierman
  • Rachel Brooks
  • Kaylee McCollum
  • Matthew Altfillisch

2008

  • Timothy Mueller
  • Braden Christian
  • Alyssa Morrison
  • Andrea Hemphill
  • Mitchell Wattles
  • Jason Barker
  • Jodi Koester

2007

  • Laura Kirst
  • Tess Hellgren
  • Mitchell Fairley
  • Whitney Kampwerth
  • Benjamin Wesley Johnson

2006

  • Ian Hardcastle
  • Lara Seelhoefer
  • Kashyap Tadisina
  • Chad Altfillisch
  • Erin Pszczolkowski

2005

  • Daniel Lepper
  • Jennifer Meyer
  • James David Reimer
  • Kelsey Vandike

2004

  • Nathan Averbeck
  • Blak Durbin
  • Talitha Engelhardt

2003

  • Jared Keith Helpingstine
  • Scott James Johnson
  • Daniel John Koch
  • Lindsey McKinney

2002

  • Catherine Fombelle
  • Scott Ross Greuel
  • Joshua McGill
  • Jill Cathleen Seelhoefer

2001

  • Debra Leann Meyer
  • Nicole Weir
  • Haley J. Loy

1999

  • Katherine Marie Brix
  • Tim Heyen

1998

  • Mark Frederick Hoemmen
  • Peter H. Kollinger

1997

  • Ryan Joseph Cleland
  • Rebecca Dawn Swearingen

1996

  • Jason E. Dotterer
  • Garrick Wayne Liefer